Skład Gazety, Tekstu, DTP — Jaki Program Jest Odpowiedni?

Wlasna Gazeta
3 min readJun 19, 2022

--

Częstym pytaniem z jakim spotykamy się na forach, a także w prywatnej korespondencji, to „jakiego programu użyć do składu gazety, czy indesign, czy canva, czy corel”. Postaramy się dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie.

Jednak nim przystąpimy do odpowiedzi na pytanie, jaki program jest dobry do składu gazety, należy odpowiedzieć sobie na dwa ważne inne pytania:

  1. gdzie będzie drukowana publikacja?
  2. jaki ma mieć charakter, czy amatorski (jak gazetka szkolna), czy profesjonalny.

Brzydko zaprojektowana gazeta nie będzie chętnie czytana, szybciej wyląduje w koszu — jaki jest sens wydawać publikacje, które wylądują od razu w śmietniku? Zaś dobrze zaprojektowana publikacja to publikacja chętnie czytana, która nie męczy oczu i od razu przekazuje istotne treści. Na składzie graficznym nie warto oszczędzać i warto wybierać sprawdzone i doświadczone firmy.

Spis treści artykułu:

  1. programy do nauki i składu publikacji amatorskiej, jak gazetki szkolnej
  2. programy do nauki DTP i składu gazety samorządowej, biuletynu spółdzielni, gazety firmowej, czyli komercyjnej
  3. Podsumowanie: z czego finalnie skorzystać do składu DTP?

Programy do nauki i składu publikacji amatorskiej, jak gazetki szkolne

Jak na początku wspomnieliśmy, kluczowe w wyborze programu jest ustalenie, jaki charakter ma mieć publikacja. Im bardziej amatorski, tym po mniej profesjonalne narzędzia możemy sięgnąć. A mniej profesjonalne narzędzia, oznaczają tańsze rozwiązania. Nie zawsze lepsze, wręcz często znacznie bardziej oporne i problematyczne. Ale tańsze.

Amatorskie rozwiązania, to często korzystanie z drukarek szkolnych lub firmowych, czyli o dużej tolerancji względem nieprofesjonalizmu. Jeśli tolerancja względem nieprofesjonalizmu jest bardzo duża, można, sięgnąć można niemalże po każde rozwiązanie. Łącznie z programami typu Microsoft Word, Microsoft Power Point, Microsoft Publisher, czy bezpłatne jak: Google Dokumenty, Google Prezentacje, Libre Office Writer, Libre Office Impress . Również można sięgnąć po darmowe programy graficzne typu Gimp, czy Krita .

Powyższe programy łączy jeden wspólny mianownik: nie są stworzone do składu gazet. Poradzą sobie w tym temacie, często są darmowe, jednak korzystanie z nich pochłonie sporo czasu, a efekt finalny może nie być dokładnie tym, jakiego oczekiwaliśmy. Zwłaszcza, gdy nie jesteśmy profesjonalnymi grafikami. Przypomnieć wystarczy słynne w Wordzie i Writerze przesuwanie wybranego elementu graficznego, które kończy się rozsypaniem całej zawartości strony.

Projektowanie publikacji jest możliwe, druk na drukarce domowej również jest możliwe. Co więcej, w druku w pełni amatorskim — tj. na drukarkach domowych — tworzyć gazetę możemy niemalże w każdym programie, nawet Paincie. Oczywiście, jeśli możemy korzystać z tylko z powyższych rozwiązań, zamiast używać Libre Office Writer może skorzystać z Libre Office Impress, zamiast z Worda to z Powr Pointa lub Publiksgera, a zamiast z Google Dokumenty to z Google Prezentacje? Te drugie aplikacje powinny być nieco bardziej przewidywalne.

Jeśli jednak amatorską gazetkę chcemy wysłać do profesjonalnej drukarni, warto wcześniej skonsultować się, czy przygotowany plik we wskazanym programie będzie akceptowalny. Często odpowiedź brzmi NIE, jednak zależne jest to od paru czynników, jak rodzaj maszyn, czy ilość nakładu. Czasem graficy mogą przekonwertować publikację tak, aby ta w jakimś stopniu spełniała standardy techniczne.

Warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnych usług graficznych — takie np. oferujemy w ramach Własnej Gazety. Najlepszy papier nie da dobrego efektu, gdy publikacja będzie źle zaprojektowana. Warto wręcz zmniejszyć gramaturę papieru, by część budżetu przeznaczyć na profesjonalny skład graficzny. W przypadku naszych usług, o słuszności takiego rozwiązania przekonało się wiele firm i Urzędów. Więcej: https://wlasnagazeta.pl/sklad-gazet-dtp/ lub https://wlasnagazeta.pl/tworzenie-gazet/

Programy do nauki DTP i składu gazety samorządowej, biuletynu spółdzielni, gazety firmowej, czyli komercyjnej

Tutaj programy możemy podzielić na dwa rodzaje: te profesjonalne i takie pół środki po które sięgają graficy nie składający na co dzień publikacji typu gazety, czasopisma.

To jest fragment tekstu. Resztę znajdziesz na stronie: https://wlasnagazeta.pl/artykuly/porady/sklad-gazety-dtp-jaki-program-jest-odpowiedni/

--

--